
Rövidítések a letöltött filmek, sorozatok fájlnevében:
-
BDRip
azon ripek, melyek közvetlenül a BluRay lemezről készülnek.
-
BRRip
azon ripek, melyek már egy korábban meglévő 720p/1080p változat újbóli lekódolásából kerülnek a közösség elé.
-
DVDRip
DVD másolata. Általában ezeket, ha lehet még a bolti megjelenésük előtt készítik. Ilyen volt a Star Wars Episode II. Ezek szintén kiváló minőségűek. A formátumuk SVCD vagy DivX/Xvid.
-
HD-RIP
Briliáns minőségű másolat Blu-ray vagy HD DVD kiadásról. Egy vagy két teljes (!) DVD-t foglal el, tipikusan 4,4 vagy 8-8,4 GB. Ez főleg a felbontástól függ, ami lehet 720p (1280×720) vagy 1080p (1920×1080 képpont). A kópia ettől eltérhet, például 1280×528 vagy 1920×816 képpont.
-
HDTV
Igen jó minőségű forrás tévésorozatoknál, de a kópia jellemzően csak 624×352 képpont (így 45 perc=350 MB). Ha jobb, azt így jelzik: 720p.
-
WEB-DL
iTunes a forrása (vagy a csatorna saját webtárhelye), HDTV-hez képest jobb minőségű, csatornalogó nélküli verzió, (legtöbb esetben), az adás után 1 nappal kerül fel a netre, H264 kódolással.
-
PDTV
Jó minőségű, digitális adásról (Pure Digital Television) készült kópia. Európai jelzése: DVB-Rip. R5 - Jó minőségű telecine (lásd lent) Oroszországból (5-ös régiókód). A film főcíme és pár felirat (inzert) esetleg cirill betűs. Előbb kerülhet piacra, mint az amerikai/európai DVD, de nincs digitálisan feljavítva.
-
TVRip
TV hálózatból, kábel, vagy digitális eszközökről származnak. Esetenként előfordul, hogy pre-air vagyis műsorszórás előtti a felvétel. Ez úgy lehetséges, hogy a műholdak már az adás előtti napokban sugározzák a műsor anyagát, a tv állomásnak. Ilyen esetben gyakran sercegés keveredik bele. A PDTV (7)-t egy digitális kártyával szedik le. Ez a módszer jó minőséget eredményez. Az így készült anyagot SVCD formátumban adják ki. A HDTV-nél is hasonló kivéve a minőség. Itt a minőség sokkal jobb. A TV-scene a VCD/SVCD/DivX/Xvid ripeket támogatja, a közismertebb sorozatok ma már xvidben/svcd-ben megtalálhatók.
-
XviD
A videó XviD kódolással készült, lejátszásához DivX, vagy XviD dekóder szükséges.
-
RIP
Filmeknél és hangnál az eredeti adathordozónál kevesebb helyet foglaló és gyengébb minőségre és más formátumba átkódoltat jelent.
-
REPACK - [szó szerinti jelentés: "újracsomagolva"]
Ha egy csapat rossz ripet adott ki, ki fognak adni egy REPACK-et is, amely kijavítja a hibákat.
-
DC
Director s Cut, azaz Rendezői Változat. Kicsit bővebb, pár jelenet vagy jelent részlet ebben még megtalálható, amit a mozis és DVD/BD verziókból kivágtak.
-
UNRATED
Egyes filmek "korhatáros" változata, amelyből nem vágták ki a szexet, a durvaságot, ami néha csak 1-2 plusz perc.
-
DUB
A film hangjának nyelvét jelzi. Leggyakrabban ilyenekkel találkozunk: HunDUB (Hungarian (magyar) hang), EngDUB (endglish (angol) hang).
-
SAMPLE
(Minta videofájl) a filmből kivágott rövid részlet, melyet megnézve/hallgatva megállapíthatjuk a teljes film minőségét.
A továbiakkal nemigen fogsz találkozni az oldalon, csak érdekesség!
-
CAM [camera, kamerás]
Moziban, kamerával felvett film. Mivel ez egy kézi készülék, előfordul, hogy a kamera rázkódik. Annak függvényében, hogy a felvételt készítő hol ült a felvétel készítése közben, előfordul, hogy a kép alsó és felső része nem párhuzamos. Ez leginkább a feliratoknál látható. A hang rögzítése a kamera mikrofonján keresztül történik, ami a mellék hangokat is rögzíti, pl. nevetés. Ezért az ilyen filmek minősége viszonylag gyenge, kivéve, ha akkor éppen kevesen nézték az adott filmet.
-
CUSTOM
Ezt a jelet akkor teszik ki, ha egy csoport saját maga készít feliratot, vagy kiveszi egy DVD filmből az extrákat, menüt, figyelmeztetéseket, stb...
-
DivX Re-Enc
VCD formátumból átalakított DivX-be. Így kisebb helyet foglalnak. Általában ezeket nem érdemes letölteni, mivel a minősége gyenge.
-
DVDR
"Teljes" másolat, mérete 4-4,7 GB (gigabájt). DVD-re írva régi asztali lejátszón is fut.
-
DVD5
Vagy csak simán DVD, a 4,7 GB kapacitású lemez.
-
DVD9
Kétrétegű (Dual Layer) DVD lemez, kapacitása 8,7 GB.
-
DVD-SCREENER (DVDscr)
E lényege ugyan az mint a screenernek, csak itt DVD-ről készül a másolat. A ticker nem a fekete csíkon helyezkedik el, hanem magán a filmen látható. Ez zavarja a film élvezetét. A ripper hozzáértésétől függ a minőség, ha ügyes a minőség kiváló. A terjesztése DivX/XviD vagy SVCD formátumban történik.
-
FS (FullScreen)
(Teljes képernyős) Az adott film szélességének és magasságának az aránya 4:3.
-
ISO
Az alkalmazás / film forrása optikai adathordozó, amiről képfájlt készítettek. A használathoz ki kell írni adathordozóra, vagy be kell tölteni egy optikai lemezmeghajtót emuláló programba, és ezután lehet indítani.
-
MultiLanguage
Az alkalmazásba több nyelv is be van építve.
-
NTSC
Az adott DVD film amerikai régióval rendelkezik. A felbontás 720x480, a film sebessége pedig 30 kép per másodperc.
-
PAL
Az adott DVD film európai régióval rendelkezik. A felbontás 720x576 vagy 352x288, a film sebessége pedig 25 kép per másodperc.
-
RETAIL
Retailnek nevezzük az eredeti, gyári; film, zene, játék, szoftver verzióit. Pl. ha egy 1980-as filmet digitálisan felújítanak és kiadják DVD korongon, az egy új retail.
-
RETAIL 5 (R5)
A Retail 5 újfajta elnevezés, Kelet-Európai DVD kiadások, nem sokkal a vetítést követően, de mivel nem teljes értékű DVDR, ezért külön jelölést kapott, minősége változó, a kép általában első osztályú, a hang pedig linedub.
-
SCENE
A filmek kópiáit készítő laza közösség.
-
STV (Straight To Video)
Csak videoforgalmazásra szánt film (mozibemutatója nincs). További jelentése: standard tévé(felvétel), tehát gyengébb, mint a digitális adás (PDTV, lásd fent).
-
SUB
Ha az angol nyelvű feliraton kívül más feliratot is csatoltak a filmhez, akkor azt az adott nyelv két- vagy hárombetűs rövidítésével felsorolják pontokkal elválasztva a fenti jel előtt. Pl. HunSUB
-
SVCD
Az SVCD "Super Video CD"-t jelent. Nagyon hasonlít a VCD-hez, de csak 35-60 percnyi anyagot tud tárolni, azonban a képminősége igen jó, csakúgy mint a maximum 2 sztereó hangcsatornáé. 4 választható feliratsáv is helyet kaphat rajta. A VCD nagyon sok asztali DVD lejátszón lejátszható, valamint olyan számítógépen is, amely CD vagy DVD olvasót és szoftveres lejátszót is tartalmaz. DVD-hez hasonló menük és fejezetek is használhatók, valamint egyszerű diavetítés jellegű állóképek, háttérzenével. A minősége sokkal jobb mint a VCD-é, sokkal élesebb a kép a nagyobb felbontásnak köszönhetően. Ezt a minőséget befolyásolja, hogy hány percnyi videó kerül a lemezre, a kevesebb általában jobb minőséget ad.
-
SCREENER (SCR)
Ez egy olyan felvétel, általában VHS, melyet promóciós céllal küldenek. 4:3 teljes képernyős formában szokták kiadni. Ezeken a felvételeken egy úgynevezett ticker (üzenet) van, amely általában a képernyő alján jelenik meg. Ez egy információ a szerzői jogokról, valamint másolásvédelmi tájékoztató, esetenként telefonszám. Ezeket az információkat kitakarják. Ezek néha csak néhány másodpercig tartanak, de gyakori, az egész felvételes is. A film minősége a kiválótól a silányig bármilyen lehet, főleg ha másolatról van szó. Általában a screenert VCD-n vagy SVCD-n terjesztik.
-
TELECINE (TC)
Ez a szerkezet a filmtekercsről készít digitális másolatot. Ennél jó a kép és hangminősége. Az ilyen módszerhez használt berendezés nagyon költséges, ezért nem gyakori. JURASSIC PARK 3 TC. címu film ezzel a módszerrel készült. A TC-t gyakran összekeverik a TimeCode-dal ami a filmen látható számláló.
-
TELESYNC (TS)
A lényege ugyan az mint a CAM-nál. A különbség az, hogy külső hangforrást használ. Általában a székeken elhelyezett audiobemenetet. Ennél a megoldásnál is lehetséges háttérzaj. A jobb képminőség érdekében gyakran a vetítőteremből készítik a felvételeket.
-
VCD- (Video CD)
A VCD jelentése "Video Compact Disc", ami egy mozgóképet és hangot tartalmazó CD lemez. A VCD 74/80 percnyi MPEG tömörítésű videót és jó minőségű hangot anyagot tartalmazhat függően a lemez 650/700MB-os kapacitásától. A VCD szinte az összes asztali DVD lejátszón lejátszható, valamint olyan számítógépen is, amely CD vagy DVD olvasót és szoftveres lejátszót is tartalmaz. DVD-hez hasonló menük és fejezetek is használhatók, valamint egyszerű diavetítés jellegű állóképek, háttérzenével. Egy nagyon jó minőségű VCD eléri a VHS minőséget, azonban a képe egy kicsit homályosabb annál. Jobb minőséghez SVCD-t vagy DVD-t kell választani.
-
VHSRip
Ezek a Rippek VHS-rol készülnek. Főleg sport ill. pornó filmek készülnek ilyen módszerrel.
-
Watermarks
Sok film asian silverekből/PDVD-kből (ld. lentebb) kerül ki, és ezeket megjelölik a terjesztők, kiegészítők. Gyakran egy betűvel, vagy kis egy logóval. Általában a kép valamelyik szélén. Gyakori a "Z", az "A", vagy a "Földgömb" jelek.
-
WORKPRINT (WP)
A még be nem fejezett film másolatát nevezik workprint-nek. Előfordul, hogy néhány jelenet, zene hiányzik belőle. A minősége változó, a kiválótól a gyengéig bármi lehet. Némelyik WP különbözik a végleges változattól, Pl. a Men In Blackben. Ebben a változatban az idegeneket színészek alakítják. Van olyan WP, pl. a Jay és Néma Bob, ahol plusz jelenetek is vannak benne.
-
INTERNAL
Több oka lehet, ha egy release-t internal-ként adnak ki. A klasszikus DVD csapatok sok internal releaset csinálnak, hogy ne legyen belőle dupe . A rosszabb minőségű mozi rippekből is internal lesz, hogy ne rontsa a csapat hírnevét, vagy a már kiadott ripek (nagy) mennyisége miatt. Egy INTERNAL release ugyanúgy hozzáférhető a csapat társ-sitejain ("affiliate site", a csapattal valamilyen kapcsolatban állóhely, mondjuk ftp) mint a többi, de más siteokra nem vihetőek át a csapat site-opjainak ("site operator", pl az ftp gazdája, üzemeltetője, felügyelője, stb) engedélye nélkül. Ennek ellenére néhány INTERNAL mégis kiszivárog az iRC-re vagy a newsgroupokra; ez általában a film népszerűségétől függ. Idén (??? régebben a Centropy-ról azt mondták, hogy "going internal". Ez azt jelenti, hogy a csapat a releaseit csak a site tagjai és operátorai számára teszi elérhetővé. Ez az eredeti definícióhoz képest egy másik jelentés.
-
LIMITED
Korlátozva van a moziban történő vetítések száma. Kevesebb, mint 250 moziban adják le. Rövid filmeket, vagy művészi filmeket jelölnek így.
-
PROPER
A scene szabályai szerint, aki egy adott filmből az első pl. telesyncet kiadja, az nyerte meg a versenyt. Ha viszont az adott release minősége gyenge, és egy másik társaságnak ugyanabból a filmből szintén van telesync-je (vagy a forrás ugyan az, csak a minőség jobb), akkor a film könyvtárának nevébe beleírják a "PROPER" jelölés, hogy kivédjék a dupe (duplikátum, ugyanaz) jelzést. Sok ember vitatkozik arról, hogy melyik a jobb,a PROPER vagy az eredeti release. Sokan azért adják ki a PROPEReket, mert attól félnek, hogy elveszítik a versenyt. A PROPER jelzés oka mindig benne szokott lenni release .nfo fájljában.
-
WIDESCREEN (WS)
Az adott film szélességének és magasságának az aránya 16:9.
Forrás: http://sapphiretorrent.blogspot.co.at/2012/06/mit-jelentenek-film-neveben-neveben.html + google
